Retro okénko: Camera obscura i laterna magika aneb po stopách projektorů

482

Projekční technika a kinematografie. Dvě odvětví se společným cílem – promítnout pohyblivý obraz. Jejich vývoj započal v šestnáctém století přístrojem „camera obscura“ zobrazující obraz na stěně a pokračoval promítačem s diapozitivy „laterna magika“ až po vůbec první projektor zoopraxiskop s fotografiemi na kotouči.

Postupné zdokonalování vyústilo v klasické kino promítačky, s příchodem filmového pásu se však cesty obou odvětví rozdělily. Poslání filmu spočívalo v kinech, projektory mířily do kanceláří. Původní přístroje s technologií CRT v devadesátých letech doplnily analogové projektory s transmisní a reflexní technologií. Pro první modely byla typická nízká svítivost a slabé kontrasty i rozlišení. Přestože se promítalo v zatemněných místnostech, obraz nedosahoval vysoké kvality.

Dnes je však výsledek dokonalý, a to i bez potřeby temnit. Projektory jsou nepostradatelnou součástí kanceláří, a při jejich výběru hraje roli řada parametrů od svítivosti až po hlučnost. Vybírat lze z technologií DLP, LED, LCD, LCoS nebo CRT v desítkách různých rozlišení.

Mezi nejprodávanější patří ty od značky Epson, jejíž podíl na českém trhu projektorů tvoří dokonce 58 procent. Značka ve svých strojích využívá 3LCD technologii, kterou najdete také u modelu EH-TW7000. Ten vás svým 4K PRO UHD rozlišením, svítivostí 3000 lumenů a kontrastem 1 : 40 000 doslova vtáhne do děje.