Antonín Charvát: Hravost Čechů a Slováků zvyšuje odbyt monitorů

156

V manželství je padesátiletý svazek symbolem hluboké lásky. V byznysu je takové výročí firmy zase známkou kvality a úspěchu. Platí to i v zemi, která patří k nejtradičnějším civilizacím vůbec – Japonsku. A právě v zemi samurajů vznikla v roce 1968 společnost Nanao.

Název převzala podle městečka, kde byla vybudována její první továrna. Po čase ale chtěla společnost zákazníkovi předestřít na první dobrou, co je její doména. Přejmenovala se proto na EIZO. Pokud snad tápete v japonštině, pak vězte, že Eizo v překladu znamená jasný obraz. A přesně to, v mnoha podobách, firma nabízí zákazníkům od svého založení až po současnost – celých 53 let.

Lídr na trhu obrazových technologií a špičkových monitorů si na kvalitě obrazu vždy zakládal. S konkurencí nebojuje cenou, ale úrovní produktu. Za finálním výrobkem vyslaným k zákazníkovi si pak japonská firma stojí natolik pevně, že k němu standardně přibaluje pětiletou záruku. Přirozená ambicióznost společnosti brzy překonala hranice čtyř japonských ostrovů a dnes jsou její pobočky rozesety ve více než 50 státech světa. Není překvapením, že jsou mezi nimi i tak technologicky zvídavé národy, jako jsou Češi a Slováci.

Vlastní pobočku pokřtili dvojnásobným obratem

Značku ve zdejších končinách po roce 1993 reprezentovaly různé prodejní kanály. Z původní úzké orientace na monitory pro grafickou práci se postupem času její pole působnosti rozšířilo na další zájmové segmenty. Monitory EIZO nyní používají úředníci v kancelářích, lékaři v nemocnicích, bezpečnostní pracovníci ve velínech nebo dispečeři řízení letového provozu. Obrazovky z Japonska se postupně v srdci Evropy rozzářily natolik, že si v roce 2012 v regionu vysloužily samostatné zastoupení značky pod názvem EIZO Europe GmbH.

Od tohoto klíčového momentu EIZO v Česku a na Slovensku zdvojnásobilo obrat. Zdolání prestižní stamilionové hranice může v posledních letech pravidelně pyšně reportovat na centrálu šéf osmičlenného týmu Antonín Charvát. Manažer s elektrotechnickým vzděláním je s japonskou značkou spojen už od jejího prvního oťukávání česko-slovenského trhu. Osmadvacetiletá oddanost EIZU a prokázané schopnosti mu přinesly zasloužené ovoce v podobě kariérního růstu. Po pozici technika, produktového manažera a obchodního ředitele si Antonín Charvát v roce 2012 doplnil do životopisu prestižní zkratku CEO. Jako generální ředitel od té doby odpovídá za rozvoj EIZA v Česku i na Slovensku.

„U fotografických monitorů máme nejvyšší odbyt v Evropě.“

Ač si tyto dva trhy ukrajují jen asi čtyři procenta z obratu realizovaného ve státech západní Evropy, v určitých segmentech jsou Češi a Slováci na starém kontinentu významnými odběrateli. „U fotografických monitorů EIZO přepočítaných na obyvatele máme dokonce nejvyšší odbyt v Evropě. Prodáváme 1 500 kusů za rok,“ hlásí Antonín Charvát. Může za to přirozená hravost Čechů i Slováků, kteří jsou schopni přes nižší kupní sílu v přepočtu na hlavu porazit i zákazníky z Rakouska, Německa či Švýcarska. K dobrým prodejním číslům pomáhá i změna přístupu soukromých společností v obou zemích. „Ty již dávno nehledají jen to méně kvalitní, a tedy nejlevnější zboží, ale spíše se ptají, kde zboží určité kvality pořídit co nejvýhodněji,“ vysvětluje vrcholový manažer.

Antonín Charvát, CEO společnosti EIZO v Česku a na Slovensku

Zaměstnance si umí sami vyrobit

EIZO se v místních zeměpisných šířkách může kromě vlastního týmu profesionálů spolehnout i na své partnery. Jedním z nich je eD system. Antonín Charvát si propojení s důležitým distributorem pochvaluje. „Za léta spolupráce mnohokrát prokázal své kvality,“ říká na adresu eDéčka. Nejužší spolupráci firmy navázaly v segmentu kancelářských a grafických monitorů určených pro CAD/CAM a zpracování obrazu. eD je s entuziasmem sobě vlastním představuje klientele jak na české, tak i slovenské straně hranice. „To, že působí v obou regionech, je pro nás velkou výhodou,“ vyzdvihuje Antonín Charvát. eD system si podle šéfa regionální pobočky EIZA udržuje přízeň japonské firmy také svou propracovanou logistikou a finančním krytím v případě větších zakázek.

Díky tomu jsme si získali důvěru firmy, která si své partnery pečlivě vybírá, a některé své „zaměstnance“ si i sama vyrábí. Zní to jako z nějakého futuristického románu, ale EIZO si skutečně vlastními silami dokáže postavit roboty pro plnou automatizaci svých linek. A jako vůbec jediná společnost na světě pak využívá pro kontrolu svých elektronických desek roboty s rentgenovým zářením.

„Naše monitory patří k těm nejergonomičtějším na světě.“

Ti se strojovou pečlivostí vytvářejí zobrazovače, které nejen jasně září, ale šetří své uživatele i přírodu. „Naše kancelářské monitory dnes patří k těm nejergonomičtějším a energeticky nejúspornějším na světě,“ podotýká týmlídr a oceňuje, že s postupem času začala společnost EIZO hledět stále více nejen na dosažení co nejkvalitnějšího obrazu, ale rovněž usilovat o plnění dalších významných společenských aspektů, jako jsou udržitelnost nebo vliv dlouhodobého používání monitorů na zdraví uživatelů.

Zmíněné vlastnosti nijak nesnižují zobrazovací kvalitu, což dokazuje i řada získaných ocenění. Fotografické monitory EIZO řady ColorEdge s vestavěným kalibračním senzorem například od Academy of Motion Picture Arts získaly ocenění Scientic and Technical Award. Ostatně produkt z této úspěšné řady monitorů ocenila i tak prestižní instituce, jakou je Národní galerie v Londýně. „EIZO CG279X nám pomáhá zvyšovat výkonnost a přesnost díky samočinným kalibracím a preciznosti, s níž zobrazuje naše snímky,“ uvedli zástupci galerie spravující jednu z největších sbírek obrazů na světě.

*Rozšířená část textu*

Pokud už mluvíme o sbírkách, je nasnadě poodhalit, jakým směrem se dále rozšíří portfolio monitorů. Technologický pokrok a klesající ceny obrazovek se podle Antonína Charváta podepíšou na nabídce kancelářských monitorů. Vlastnosti umožňující dobíjení notebooků, připojení do firemní LAN-sítě nebo instalaci více obrazovek na stole jsou dnes schopny prakticky nahradit klasické dokovací stanice i menší monitory, a tak si stále častěji hledají cestu do srdcí sdílených kanceláří.

Nové technologie navíc přinášejí další pokroky v oblasti fotografických monitorů, které uživatelům usnadňují instalaci i kontrolu barevných výstupů, a velký rozvoj z důvodu zvýšené mobility manažer EIZA očekává také v kategorii bezpečnostních IP-monitorů.

Právě technologický pokrok je významným pojítkem mezi Antonínem Charvátem a jeho prací. Přestože volných chvil v jeho rozvrhu najdete pomálu, pátrání po různých vylepšeních se stalo jeho vášní i v soukromém životě. „Patřím k těm lidem, pro které je jejich práce zároveň koníčkem. Business mě baví tehdy, když přinesl nějaké vylepšení nebo usnadnění práce. I doma mám spousty různých vychytávek a baví mě vymýšlet, co by se dalo ještě zlepšit, naprogramovat a zautomatizovat,“ uzavírá.

Monitory EIZA samozřejmě vyzkoušelo i eDéčko. Na našem webu tak můžete shlédnout videorecenze pracovních monitorů EIZO FlexScan EV2795, EV2460, dotykového monitoru FDF2382WT DuraVision, či 4k monitoru EV2785.